Leasing, aport do spółki cywilnej, zwrot nadpłaty dla płatnika
Orzecznictwo NSA i SN
Leasing, aport do spółki cywilnej, zwrot nadpłaty dla płatnika
Przedstawiamy najnowsze, październikowe wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego w sprawach VAT, ordynacji podatkowej i cła.
W clifingu bez odliczeń
Ograniczenie przez ministra finansów prawa do odliczenia VAT naliczonego od opłat finansowych w clifingu jest zgodne z konstytucją - orzekł 3 października SN (sygn. akt III RN 42/01).
Urząd skarbowy określił spółce zobowiązanie w VAT, zaległość oraz sankcje finansowe, uznając, że nie miała ona prawa do odliczenia VAT w związku z opłatami finansowymi ponoszonymi zgodnie z umową clifingu samochodu osobowego. Uznał ją za usługę podobną do najmu. Przeczył temu podatnik, zdaniem którego clifing to odmiana leasingu kapitałowego. Choć samochód wchodzi w skład majątku clifingobiorcy, to jednak nie można mówić o jego nabyciu przez clifingobiorcę (a tylko takiej sytuacji dotyczy zakaz odliczania VAT wynikający z art. 25 ustawy o VAT ). Zaliczenie przedmiotu clifingu do jego majątku jest fikcją prawną stworzoną przez ustawodawcę wyłącznie dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Izba skarbowa, a potem także NSA podzieliły opinię urzędu. Sąd stwierdził, że przy umowie clifingu kwoty VAT naliczonego od rat nie podlegają odliczeniu od podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta