Uchwała Sądu Najwyższego - Izby Karnej z dnia 21 października 2003 r. (Sygn. akt I KZP 29/03)
Uchwała z dnia 21 października 2003 r. (Sygn. akt I KZP 29/03)
Sąd Najwyższy - Izba Karna w Warszawie na posiedzeniu w składzie: Przewodniczący: Sędzia SN Dorota Rysińska Sędziowie SN: Przemysław Kalinowski (spraw.) Józef Szewczyk
Protokolant : Kamila Różańska
przy udziale Zastępcy Prokuratora Generalnego Ryszarda A. Stefańskiego
w sprawie zażalenia A. M.
po rozpoznaniu przekazanego na podstawie art. 441 § 1 kpk przez Sąd Rejonowy w Lublinie postanowieniem z dnia 21 lipca 2003 r., sygn. akt III Ko1 293/03, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
Czy wymóg bezpośredniego naruszenia lub narażenia dobra prawnego, określony w art. 49 § 1 k.p.k. zezwala na przyznanie statusu pokrzywdzonego osobie, której dobro prawne nie stanowi indywidualnego przedmiotu ochrony konkretnego przepisu prawa karnego?
uchwalił udzielić następującej odpowiedzi:
W sprawie o przestępstwo z art. 241 § 1 kk osoba, której dotyczą ujawnione okoliczności, jest pokrzywdzoną w rozumieniu art. 49 § 1 kpk tylko wtedy, gdy czyn ten jednocześnie wyczerpuje znamiona określone w innym przepisie karnym, którym to przestępstwem lub przestępstwem współukaranym jej dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta