To już inna polityka
To już inna polityka
Gazociągi tranzytowe
Wszystko wskazuje na to, że wynegocjowany z trudem kontrakt z Norwegami na dostawy gazu ziemnego do Polski nie będzie w pełni zrealizowany. Polska może zdecydować się na zakup tylko 2 mld m sześc. gazu norweskiego rocznie, i to przez kontrowersyjny gazociąg Bernau - Szczecin. - Nasza polityka w zakresie gazownictwa legła w gruzach - ocenia były wicepremier Janusz Steinhoff.
To był idealistyczny pomysł
Marek Kossowski
prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa
Musimy mieć połączenie z innymi sieciami gazociągowymi, dlatego uważamy, że PGNiG może zaangażować się w inwestycję Bernau - Szczecin. Zależy nam na dywersyfikacji dostaw gazu i chcemy mieć alternatywę wobec importu z Rosji. Pomysł rurociągu podmorskiego był zbyt idealistyczny, a na dodatek drogi. Do tej pory Norwegowie nie znaleźli odbiorców na 3 mld m sześc., które wraz z naszym zamówieniem - 5 mld m sześc., czyniłyby projekt przez Bałtyk uzasadnionym ekonomicznie i opłacalnym. Okazało się, że w intencjach ten pomysł był dobry, ale niewykonalny. Zależy nam na dotrzymaniu umów z Norwegami, ale na pewno nie ma możliwości, byśmy kupowali 5...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta