Kara śmierci na zamówienie władzy
Kara śmierci na zamówienie władzy
Rzecznik praw obywatelskich wniósł do Sądu Najwyższego kasację od wydanego w 1965 r. wyroku Sądu Wojewódzkiego dla m.st. Warszawy w głośnej sprawie tzw. afery mięsnej. Zarzuca rażące naruszenie prawa i niedopuszczalne praktyki sądu przy wydawaniu wyroku na zamówienie ówczesnej władzy politycznej. W procesie tym zapadła m.in. kara śmierci.
Z dzisiejszej perspektywy ocenia się go jako hańbę PRL-owskiego sądownictwa, działającego na zamówienie władzy. Sprawa nosiła bowiem wyraźny podtekst polityczny. Proces ze specjalnie dobranym składem sędziowskim, toczący się w myśl dekretu z 1945 r. w trybie doraźnym, który przewidywał karę śmierci, miał wskazać winnych ustawicznego braku mięsa, najbardziej strategicznego artykułu w PRL. Interesowały się nim najwyższe władze, naradę sędziowską nieoczekiwanie przerwano na noc i pół dnia, a liczące 113 stron uzasadnienie wyroku sporządzono jeszcze przed głosami stron i ostatnim słowem oskarżonych. Podobno ówczesny I sekretarz KC PZPR...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta