Rzeczpospolita Czytelników
Zwolnienia grupowe od 1 stycznia 2004 r.
* POPRZEDNIE ODCINKI - www.rzeczpospolita.pl/prawo/porady.html
Niebawem, bo 1 stycznia 2004 r., wejdzie w życie ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. nr 90, poz. 844; dalej: nowa ustawa). Zastąpi ona ustawę o tzw. zwolnieniach grupowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. nr 112, poz. 980 ze zm.; dalej: obecna ustawa). Wątpliwości dotyczące różnic między teraźniejszymi i przyszłymi przepisami wyjaśniała podczas redakcyjnego dyżuru eksperta ANNA TOMCZYK, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy. Przedstawiamy drugą część relacji.
Pierwsza część relacji
Pracuję w spółce z o.o. zatrudniającej 21 pracowników. Nie działają w niej związki zawodowe. W ciągu dwóch miesięcy firma zamierza ogłosić upadłość, a redukcję załogi rozpocząć już w grudniu. W grudniu też dwóm osobom kończą się umowy o pracę. Na dzień rozpoczęcia procedury zwolnień zatrudnionych będzie 19 pracowników. Czy będą im się należały odprawy?
Nie. Gdy w momencie rozpoczęcia procedury zwolnień z przyczyn dotyczących zakładu pracy spółka będzie zatrudniać poniżej 20 pracowników, nie stosuje się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta