Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Protesty, konflikty i rozwiązania

12 listopada 2003 | Publicystyka, Opinie | MB

Nasz gość

Protesty, konflikty i rozwiązania

"Solidarność" zapowiada strajk generalny. Górnicy kontynuują akcje protestacyjne, hutnicy rozważają możliwość przyłączenia się, kolejarze zapowiadają paraliż transportowy, jeśli nie będzie więcej pieniędzy na koleje regionalne, a Warszawę ogrania lęk przed kolejnymi blokadami miasta wskutek buntu taksówkarzy całego kraju. To czarny obraz polskiej rzeczywistości jesienią 2003 roku. I nawet pozytywne zjawiska - nowe miejsca pracy w Ożarowie i wygaśnięcie tamtejszego protestu czy zakończenie górniczej okupacji Kompanii Węglowej, a także trwające ciągle rozmowy w Komisji Trójstronnej - go nie zmieniają.

Co to oznacza i jakie są przyczyny?

Paradoks sytuacji polega na tym, że protesty nasilają się wraz ze zwiększającym się tempem wzrostu gospodarczego - to jakby spóźnione echo recesyjnego dołka albo wyraz niepokoju w specyficznych branżach. Są to bowiem z reguły sektory, w których własność państwowa jeszcze dominuje (lub będzie dominować zawsze, bo pełnią różnorakie funkcje publiczne - jak kolej), albo "schyłkowe" gałęzie przemysłu, albo też branże, w których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3074

Spis treści
Zamów abonament