Wolność wypowiedzi ograniczona odpowiedzialnością
Wolność wypowiedzi ograniczona odpowiedzialnością
W Gdańskim Sądzie Rejonowym 18 lipca 2003 r. zapadł wyrok w sprawie przeciwko artystce Dorocie Nieznalskiej o obrazę uczuć religijnych w instalacji "Pasja", której częścią była fotografia męskich genitaliów umieszczona na krzyżu. Sąd uznał oskarżoną za winną i skazał ją na 6 miesięcy ograniczenia wolności ze wskazaniem na wykonywanie w tym czasie prac społecznych.
FOT. (C) WOJTEK JAKUBOWSKI / KFP
Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności
ZBIGNIEW CICHOŃ
Niedawny proces karny przed sądem w Gdańsku i skazanie artystki Doroty Nieznalskiej za obrazoburstwo, jakiego dopuściła się w prezentowanym na wystawie przedstawieniu krzyża, wywołało na nowo dyskusję na temat swobody wypowiedzi z jednej strony i ochrony uczuć religijnych z drugiej. Warto spojrzeć na to zagadnienie z perspektywy europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Swoboda wypowiedzi jest jedną z głównych podstaw demokratycznego społeczeństwa. To dzięki wymianie informacji, poglądów i przekonań społeczeństwo jako całość, a w nim poszczególne jednostki, może się rozwijać, uczyć tolerancji i dokonywać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta