Kursy, ceny i tempo wzrostu
Kursy, ceny i tempo wzrostu
LEON PODKAMINER
Krótko- i średnioterminowe wahania kursów walutowych są obecnie zjawiskiem tyleż zwyczajnym, co trudno przewidywalnym. Mają one związek z cyklami mniej lub bardziej racjonalnych spekulacji walutowych. Bywają też - jak w przypadku złotego - wzmagane nieudolną polityką pieniężną. Mimo to warto szukać pewnych prawidłowości rządzących trendami długoterminowymi, zwłaszcza wobec perspektywy przyjęcia przez Polskę euro.
W przypadku złotego można mówić o tendencji do osłabiania się względem euro, zapoczątkowanej już w lipcu 2001 r. Obserwując histeryczne oceny ostatnich wydarzeń, wypowiadane przez renomowanych ekspertów krajowych, dochodzę do wniosku, że nie ma obecnie żadnej pewności, czy tendencje te są przejściowe, czy też zwiastują jakiś trwalszy trend. Prezentowane przez ekspertów prognozy kursu na lata następne nie przewidują dalszego osłabienia złotego - ale nie przewidywały także obecnego, nie ma więc podstaw, żeby im wierzyć.
Byłoby oczywiście pożyteczne wiedzieć, jakiej generalnej tendencji należałoby się spodziewać w dalszej perspektywie. Jeszcze bardziej intrygujące jest pytanie, czego można oczekiwać w bliższej przyszłości. Posiadanie pewnego wyobrażenia co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta