Czyżby odpowiedzialność zbiorowa?
Czyżby odpowiedzialność zbiorowa?
RYS. JACEK FRANKOWSKI
GRZEGORZ ŁABUDA
Nietrudno zauważyć, że postępowania wobec podmiotów zbiorowych będą zautomatyzowane, a przestępstwo skarbowe osoby fizycznej równoznaczne z ich odpowiedzialnością.
Przyjrzyjmy się regulacjom wchodzącej w życie 28 listopada ustawy z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary przez pryzmat aktu prawnego, który w znacznej mierze dotyczy przedsiębiorców - kodeksu karnego skarbowego.
Przestępca bohaterem
Dawno już dostrzeżono, że tradycyjne prawo karne jest niedostosowane do zwalczania przestępczości przedsiębiorstw, za którą dotychczas nie były pociągane do odpowiedzialności w myśl zasady societas delinquere non potest. Za przestępstwa skarbowe (i inne) popełniane w imieniu przedsiębiorstw mogły odpowiadać wyłącznie osoby fizyczne, ale taka kara nie spełnia celu wychowawczego ani prewencyjnego. Nie tak rzadko karani za tego typu przestępstwa postrzegani byli przez współpracowników jako działający w interesie firmy, więc bynajmniej nie wykazywali skruchy. Często również grzywny orzekane wobec takich osób płaciło faktycznie przedsiębiorstwo.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta