Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bomba a wolność mediów

10 marca 1995 | Media, Internet | MU

Prawo prasowe nie zawiera pojęcia: prowokacja dziennikarska

Bomba a wolność mediów

Podczas gdy ustawodawca ciągle spiera się z innym ustawodawcą, czy przyznać policji prawo do stosowania tzw. zakupu kontrolowanego i prowokacji, prasa już to stosuje. Właśnie tym była ostatnia akcja "Super Expressu", który kupił bombę w celu udowodnienia nieprawidłowości w jednej z formacji MSW.

O dziennikarzach mówi się, że dzięki swoim śledztwom ujawnili więcej afer i nadużyć niż organa do tego powołane. Wymieniana w podręcznikach prasoznawstwa kontrolna funkcja prasy rozrasta się do śledczej. Tylko czy -- paradoksalnie -- dziennikarze nie mają w swoich działaniach śledczych więcej swobody i uprawnień niż skrępowani regulaminami policjanci.

Oczywiście ograniczanie prawa do dziennikarskiej prowokacji i tzw. reportażu wcieleniowego jest przez środowisko dziennikarskie odbierane raczej źle. Doświadczenie uczy, że dzięki tym technikom, kiedy u bohaterów nie występuje świadomość kontaktu z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 425

Spis treści
Zamów abonament