Droga Europy do bezpieczeństwa
Droga Europy do bezpieczeństwa
Pierwszy raz Europa ma własną strategię bezpieczeństwa. Kiedy 12 grudnia przyjmą ją szefowie państw i rządów Unii Europejskiej, wcielą w życie europejską wizję świata, odrębną i spójną. Przyjęcie takiej strategii jest z wielu powodów rzeczą znaczącą. Przede wszystkim Europa pierwszy raz sama zdefiniowała zagrożenia dla swego bezpieczeństwa. Wspólne ich określenie będzie stanowić podstawę wspólnych działań w przyszłości. Po drugie, potwierdza to, że w Europie istnieje szeroki konsensus co do formy naszej odpowiedzi na te zagrożenia. To skuteczny multilateralizm, zbudowanie stabilnego sąsiedztwa, wczesne podjęcie działania, skierowanego na przyczyny konfliktu. Po trzecie, strategia zobowiązuje Unię, by na scenie światowej stała się aktorem bardziej aktywnym, działającym lepiej i w sposób bardziej spójny. Wywiązanie się z tego będzie wymagać współpracy z partnerami, zwłaszcza w ramach stosunków transatlantyckich, których nie da się niczym zastąpić.
Za wspólnym zdefiniowaniem sfery bezpieczeństwa przez Europę przemawia bardzo wiele. Unia 25 państw, mających łącznie ponad 450 milionów ludności i jedną czwartą potencjału gospodarczego świata, ma do odegrania znaczącą rolę w świecie. Jeżeli ma to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta