W imieniu moralnej większości
W imieniu moralnej większości
(c) JANUSZ KAPUSTA
JAROSŁAW GOWIN
Sprawy w Polsce idą w złym kierunku. Po aferze Rywina prawdę tę przyjął do wiadomości nawet warszawski establishment, nieświadomy do tej pory, że miliony ludzi w naszym kraju mają swoich "Rywinów", że w tysiącach miasteczek i wsi wszystko zależy od skorumpowanych lokalnych "grup trzymających władzę".
Listę schorzeń polskiej demokracji można by wydłużać w nieskończoność. Ale jak wyrwać się z kręgu niemocy i niewiary w to, że Polskę da się gruntownie zmienić?
Wśród niezbyt licznych odpowiedzi na to pytanie zaskakująco dobitnie zabrzmiał ostatnio głos Tomasza Lisa. Jeden z najpopularniejszych dziennikarzy telewizyjnych znany był dotąd głównie jako ekspert od spraw międzynarodowych (zwłaszcza - co nie bez znaczenia - amerykańskich). Tymczasem jego najnowsza książka przynosi bardzo wszechstronną analizę sytuacji współczesnej Polski, bilans dokonań (niebagatelnych) III RP i katalog jej (coraz liczniejszych) porażek. Lis - jak na dziennikarza przystało - nie szczędzi przykładów wziętych z codziennego życia. Ale jednocześnie jego książka, pisana w tonie bardzo osobistym i z pasją, sytuuje nasze problemy w bardzo szerokiej perspektywie.
Autor pokazuje wzorce historyczne, z których możemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta