Angielskie zarobki
Angielskie zarobki
IZABELA LEWANDOWSKA
Osoby mieszkające w Polsce, które uzyskały należności za pracę w Wielkiej Brytanii od tamtejszego pracodawcy, tam płacą podatek. W rozliczeniach z polskim fiskusem obowiązuje zaś zasada unikania podwójnego opodatkowania, zwana metodą proporcjonalnego odliczenia. Jednak ze względu na zwolnienie z podatku uzyskanych tam dochodów w wysokości równej dietom, wydatkom na hotel albo ryczałtom na hotel często również w Polsce nie płaci się od nich podatku.
Regułę, że należności za pracę wykonywaną w Anglii przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce, mogą być opodatkowane w Anglii, ustanawia art. 15 umowy między Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Połnocnej z 1976 r. o unikaniu podwójnego opodatkowania (Dz. U. z 1978 r. nr 7, poz. 20).
Studenckie rozliczenia
Natomiast studenci polskich uniwersytetów lub innych placówek oświatowych, którzy podczas okresowego pobytu w Anglii podejmą tam pracę w ciągu okresu lub okresów nieprzekraczających łącznie 183 dni w danym roku, w celu uzyskania praktycznego doświadczenia w dziedzinie związanej z kierunkiem studiów, nie podlegają w odniesieniu do tych zarobków opodatkowaniu w Anglii. Nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta