Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za murami świata

13 grudnia 2003 | Plus Minus | EK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

REPORTAż

Za murami świata

Uroczystość ślubów wieczystych w klasztorze kamedułek w Złoczewie

(c) PIOTR ŻYCIEŃSKI

EWA K. CZACZKOWSKA

Ich życie jest swoistą prowokacją.

Odcięte od świata klasztornym murem całe dnie spędzają na modlitwie i pracy. Takie życie, jak mówi ojciec Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, można zrozumieć tylko w odniesieniu do wieczności: - Gdyby nie było Pana Boga, to kameduli, którzy mają najsurowszą regułę zakonną, byliby największymi idiotami na świecie.

To samo można by powiedzieć o kamedułkach, klaryskach, benedyktynkach, dominikankach, bernardynkach i mniszkach kilku innych żeńskich zgromadzeń kontemplacyjnych, które żyją w Polsce w osiemdziesięciu jeden klasztorach.

Matka Weronika Sowulewska, zanim piętnaście lat temu przywdziała habit kamedułki - biały z czarnym welonem, była doktorem muzykologii na warszawskiej Akademii Teologii Katolickiej, z otwartym przewodem habilitacyjnym. Teraz, w listopadzie 2003 roku, jako przeorysza klasztoru w Złoczewie pod Sieradzem, przyjmuje do wspólnoty mniszej trzy młode kobiety. Po pięciu latach formacji i dniach wypełnionych modlitwą, milczeniem i pracą ślubują uroczyście, że w ten właśnie sposób i w tym konkretnym klasztorze chcą żyć aż do śmierci. Wszystkie swoim podpisem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3101

Spis treści
Zamów abonament