Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie drogi do euro

13 grudnia 2003 | Ekonomia | WK
źródło: Nieznane

Polska ma kłopoty z deficytem budżetowym i długiem publicznym, na Węgrzech problemem jest deficyt rozrachunków bieżących i polityka pieniężna

Dwie drogi do euro

WOJCIECH KURYŁEK

Uwagę rynków finansowych przyciąga ostatnio gospodarka dwóch krajów przystępujących niebawem do Unii - Polski oraz Węgier. Obydwa państwa mają problemy, które są w znacznym stopniu skutkiem obranej polityki gospodarczej i które mogą zaważyć na terminie ich wejścia do strefy euro.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy złoty i forint zacznie osłabły, a rentowność obligacji obu państw poszła znacznie w górę, powodując straty na inwestycjach w te instrumenty. Dodatkowo na Węgrzech nastąpiły ostre podwyżki oficjalnych krótkoterminowych stóp procentowych.

Choć reakcje rynków finansowych na wydarzenia w obu krajach były w dużej mierze podobne, ich geneza jest zgoła inna. Polska i Węgry wybrały bowiem dwie różne recepty polityki gospodarczej, a co za tym idzie, dwie różne drogi wchodzenia w przyszłości do Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej. Obecnie można już próbować ocenić, jakie skutki przyniosły obu krajom przyjęte rozwiązania oraz jakie są ich najsłabsze punkty.

Polska: bez problemów z inflacją

Patrząc na dwucyfrowy wzrost produkcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3101

Spis treści
Zamów abonament