Przedsiębiorca w pułapce milczenia
Przedsiębiorca w pułapce milczenia
Ostatnia nowelizacja kodeksu cywilnego wprowadziła szereg zmian uwzględniających potrzeby współczesnego obrotu cywilnoprawnego, w tym specyficzne oczekiwania przedsiębiorców. Wielu z nich pozostaje w stałych stosunkach gospodarczych z innymi podmiotami albo też sądzi, że w takowych pozostaje. Sytuacje takie powinny być szczególnie chronione. Czy będzie tak w praktyce?
Wyłączenie z istotnych elementów oferty zawarcia umowy terminu związania oferenta daje możliwość w miarę swobodnego kształtowania jej treści i okresu związania ofertą. Dyspozytywny charakter art. 66 k.c. implikuje myśl ustawodawcy w dalszych postanowieniach kodeksu, w tym dotyczących zawierania umów z udziałem przedsiębiorców. Otóż jedną z nowych zasad, stanowiących odzwierciedlenie dotychczasowego postanowienia art. 386 k.c., jest art. 682 k.c. przewidujący dojście do skutku umowy w przypadku, jeśli przedsiębiorca otrzymał od osoby, z którą pozostaje w stałych stosunkach gospodarczych, ofertę jej zawarcia w ramach swej działalności, a nie udzielił niezwłocznej odpowiedzi. Milczenie, a szerzej bierne zachowanie w takim przypadku wywołuje skutki prawne takie, jak oświadczenie woli. Formalna akceptacja oferty nie jest zatem wymagana. Rodzą się tu pewne zasadnicze wątpliwości, które z uwagi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta