Życie na autostradzie historii
Życie na autostradzie historii
Jim Hoagland
Geografia jest przeznaczeniem. W Europie Środkowej geografia jest również tragedią: życie pomiędzy Niemcami i Rosją oznacza świadomość, że na horyzoncie stale obecny jest terror i zniszczenie. Jest to życie na autostradzie historii bez możliwości wpływania na kierunek jazdy.
Aby sytuację tę zmienić, Polacy, Czesi, Węgrzy iinne niedawno uwolnione spod okupacji radzieckiej narody ubiegają się o członkostwo w NATO i amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa, jakie ono ze sobą niesie. Mieszkańcy Europy Środkowej chcieli w ten sposób zmienić swoje przeznaczenie uwarunkowane ich położeniem geograficznym.
Sprawa jest rzeczywiście ważna. Poszerzenie NATO na Europę Środkową nie jest jednak pozbawione ani kosztów, ani ryzyka dla liczącego szesnaście państw sojuszu. Wielka debata trwająca obecnie w stolicach Zachodu może wręcz sparaliżować, lub podminować, funkcjonujące w obecnym kształcie NATO. Wspomniane ryzyko nie zostało wyjaśnione wyborcom, którzy będą musieli poprzeć tę decyzję i zapłacić za poszerzenie NATO. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta