Kędzierzyn nie narzeka
Przemysł chemiczny złapał oddech
Kędzierzyn nie narzeka
Lepsza koniunktura na rynku produktów chemicznych na świecie, która trwa od początku 1994 r. , przyniosła dla Zakładów Azotowych Kędzierzyn SA i dla całego przemysłu chemicznego w Polsce znaczną poprawę ich sytuacji finansowej i produkcyjnej. O ile jeszcze w 1993 r. ZA Kędzierzyn SA uzyskały ujemny wynik finansowy, to w 1994 r. wielkość produkcji wzrosła o 70 proc. , przynosząc firmie "przyzwoity zysk", jak określa to dyrektor Józef Sebesta.
W 1993 r. wartość sprzedaży kędzierzyńskiego potentata wyniosła ok. 300 mln nowych zł, w 1994 r. suma ta wyniosła już ponad 500 mln zł. Według prognoz na 1995 r. -- przewidziano wzrost wartości sprzedaży o blisko 50 proc.
Te same prognozy przewidują jednak pewne załamanie koniunktury na wyroby chemiczne w II połowie tego roku, ale, jak zakładają specjaliści z Kędzierzyna, nie powinno to wpłynąć negatywnie na zaplanowany poziom sprzedaży i dochodów.
Zakłady sprzedały w ub. roku najwięcej nawozów (o ok. 40 tys. ton) , w tym na rynku krajowym prawie o 200 proc. więcej solmagu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta