Samotnik w dziwnym świecie
FOT. (C) MAREK KAREWICZ/AKPA
Po ciężkiej chorobie zmarł Czesław Niemen. Żył 65 lat
Kiedy w plebiscycie "Polityki" otrzymał tytuł polskiego piosenkarza XX wieku, fakt ten nie stanowił zaskoczenia. Czesław Niemen od dawna był już wtedy pomnikową postacią naszej muzyki. Zmieniający się jak kameleon, ale zawsze pozostający sobą, nie do skopiowania i nie do powielenia.
O pierwszym artystycznym wcieleniu Czesława Niemena, wówczas występującego pod swym prawdziwym nazwiskiem Wydrzycki, mało już kto pamięta. Zaczął śpiewać na początku lat 60., wkrótce potem, gdy z rodziną powrócił jako repatriant ze Związku Radzieckiego (urodził się w 1939 r. w Wasiliszkach Starych koło Nowogródka na Białorusi). Jego pierwszą specjalnością stały się południowoamerykańskie szlagiery z "Malagueną" na czele, z którą dostał się do finału I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w 1962 r. W ciemnym garniturze, w białej koszuli z krawatem oraz z gładko przyczesanymi włosami jeszcze nie przypominał rockowego buntownika, jakim miał się stać za kilka lat.
Etap drugi był efektem sukcesu na szczecińskim festiwalu. Czesław Wydrzycki, już jako Niemen,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta