Jeśli ekwiwalent, to jaki
Jeśli ekwiwalent, to jaki
PRZEMYSŁAW WOJTASIK
Jednym z hitów nowego roku podatkowego jest możliwość zwolnienia od podatku ekwiwalentów za używanie własnego samochodu na potrzeby pracodawcy.
Wszystko jednak wskazuje, że organa podatkowe będą się opierać. Dlatego podatnicy wykorzystujący ekwiwalent muszą pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad.
Nie ma ryczałtu, jest ekwiwalent
Wygląda na to, że ustawodawca, likwidując zwolnienie od podatku ryczałtów, umożliwił pracownikom korzystniejsze rozliczenie. Trudno przypuszczać, aby było to jego celem. Jednak zakres zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest na tyle szeroki, że powinien obejmować również wykorzystywane na potrzeby pracodawcy samochody pracowników.
Przepis ten stanowi, iż wolne od podatku są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt stanowiące ich własność. Ponieważ updf nie definiuje wymienionych w tym przepisie pojęć, należy przyjąć ich potoczne rozumienie. Zgodnie z potocznym znaczeniem narzędzie to "urządzenie proste lub złożone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta