Rzeczpospolita Czytelników; 19.01.2004
- Nowy angaż z niższą pensją
- Wcześniejsza emerytura - prawo, a nie obowiązek
- Kłopoty z formularzami ZUS
Firma zaproponowała nam obniżkę pensji w zamian za brak zwolnień z pracy. Nie było to ultimatum, lecz raczej wspólna próba rozwiązania sytuacji kryzysowej. Wyraziliśmy zgodę i dostaliśmy nowe angaże z niższą pensją od następnego miesiąca. Zastanawiamy się jednak, czy mimo wszystko obniżka nie powinna być poprzedzona jakimś okresem wypowiedzenia.
Adw. Narcyza Stempniewicz
Wypowiedzenie jest zawsze czynnością jednostronną, nie jest więc potrzebne, gdy do zmiany warunków umowy o pracę dochodzi w trybie porozumienia. Pracownicy przyjęli nowe angaże, wyrazili na nie wcześniej zgodę i nie kwestionowali terminu wprowadzenia niższych wynagrodzeń. Zbędne było zatem dokonywanie przez pracodawcę tzw. wypowiedzeń zmieniających. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy, stosownie do art. 42 § 2 kodeksu pracy , uważa się za dokonane, gdy pracownikowi na piśmie zaproponowano nowe warunki umowy o pracę. Pismo pracodawcy powinno zawierać też pouczenie, że jeżeli pracownik do połowy okresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta