Vademecum Rzeczpospolitej: Zmiany w rozliczeniach z ZUS po 1 stycznia 2004 r. Pytania i odpowiedzi dotyczące składek od niepełnosprawnych pracowników; Pytania i odpowiedzi dotyczące sporządzania formularza ZUS IWA
FOT. RAFAŁ GUZ
KRYSTYNA MONDYGRAF
GŁÓWNY SPECJALISTA DS. LEGISLACJI W DEPARTAMENCIE UBEZPIECZEŃ I SKŁADEK W CENTRALI ZUS
U MAŁEGO PRACODAWCY...
Spółka nieposiadająca statusu zpch zatrudnia dziewięć osób na umowach o pracę i dziesięć na zlecenie. Wśród pracowników jest niepełnosprawny emeryt o dawnej drugiej grupie inwalidzkiej (umiarkowany stopień niepełnosprawności). Dotychczas należną od niego składkę emerytalną pokrywały PFRON i budżet państwa. Czy coś się zmieniło w tym zakresie od 1 stycznia 2004 r.?
Takiemu pracodawcy niebędącemu zpch przysługuje dofinansowanie z:
- PFRON - części wynagrodzenia odpowiadającej składce emerytalnej należnej od zatrudnionego (9,76 proc.),
- budżetu państwa - części kosztów osobowych przedsiębiorcy, odpowiadającej składce emerytalnej należnej od pracodawcy (9,76 proc.).
W tym zakresie nic się nie zmieniło. Jedyna różnica polega na tym, że aby od 1 stycznia 2004 r. nadal dostawać to dofinansowanie, opisana spółka musi złożyć odpowiedni wniosek. A to odbywa się przez wpisywanie w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA (począwszy od składanej za styczeń tego roku) w polu 03 "Wniosek pracodawcy o
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta