Trzecia płeć
Trzecia płeć
IZABELA REDLIŃSKA
Kobiety można poznać po dużych dłoniach i niezwykle smukłej sylwetce. Mężczyźni są zazwyczaj drobni, z wypisaną na twarzy delikatnością. Transseksualiści. Zmieniają płeć, bo, jak mówią, natura uwięziła ich w nie swoim ciele. Nie wolno ich dyskryminować - na początku tego roku orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.
Transseksualizm jest chorobą. To zaburzenie identyfikacji płciowej znajduje się w Międzynarodowej klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych. - W pojęciu współczesnej medycyny jest chorobą nieuleczalną. Nie znamy jej przyczyny. Wiemy, że nie jest dziedziczna, ma charakter wrodzony - mówi dr Stanisław Dulko z Zakładu Psychosomatyki, Seksuologii i Patologii Więzi Międzyludzkich CMKP. Zajmuje się transseksualizmem już 30 lat. Uważany jest w Polsce za pierwszego specjalistę w tej dziedzinie. To on pomaga osobom transseksualnym w procesie zmiany płci.
- Ludzie ci padają ofiarą oszustwa - przekonuje z kolei prof. Adam Bielikiewicz, emerytowany kierownik Katedry Chorób Psychicznych Akademii Medycznej w Gdańsku. - Utrzymuje się ich w złudnym przekonaniu, że dzięki operacji staną się na przykład kobietami. Tymczasem otrzymają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta