Polityczne obciążenie
Polityczne obciążenie
Gospodarka rozwija się coraz szybciej. W czwartym kwartale zeszłego roku tempo wzrostu PKB według moich szacunków mogło wynieść nieco ponad 5 proc. Dzieje się to niejako wbrew działaniom polityków. To pocieszające, bo świadczy, że gospodarka w dużej mierze wyzwoliła się spod ich wpływu. A o to między innymi chodziło w transformacji rynkowej.
Decyzje gospodarcze powinno się podejmować na podstawie szeroko rozumianego rachunku kosztów i korzyści. Politycy mają za zadanie tworzyć dobra publiczne, czyli przejrzyste regulacje sprzyjające równym szansom, a zatem wolnej konkurencji. Szczególna odpowiedzialność spada na polityków gospodarczych, do obowiązków których należy dbałość o stabilność tzw. środowiska makroekonomicznego.
W tym kontekście bardzo ważny jest wpływ ich ustaleń na oczekiwania przedsiębiorstw i konsumentów; decyzje inwestycyjne dotyczące nowych zdolności wytwórczych podejmuje się z perspektywą przynajmniej kilkuletnią. To samo dotyczy części inwestycji finansowych. Nie tworzą one dochodu narodowego, ale ruchy kapitału portfelowego przesądzają o wahaniach parametrów, takich jak stopy procentowe czy kurs walutowy, a przez to mają wpływ na stabilność makroekonomiczną.
To, co się dzieje w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta