Błędy, jakich nie wolno powtórzyć
Błędy, jakich nie wolno powtórzyć
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o sprzeczności z konstytucją podstawowych przepisów ustawy o Narodowym Funduszu Zdrowia wywołało istne trzęsienie ziemi. Teraz trwają pospieszne prace nad nową ustawą wprowadzającą inny model opieki medycznej.
Dzień wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego (dalej TK) z 7 stycznia 2004 r., czyli 1 stycznia 2005 r., oznacza definitywną utratę mocy obowiązującej ustawy z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (dalej: ustawa o NFZ). Jaka ma być nowa ustawa? Z uzasadnienia trybunalskiego orzeczenia jasno wynika, jakich błędów nie wolno w niej powtórzyć.
Byle nie rynek
Podstawowym zarzutem, który TK sformułował pod adresem ustawy o NFZ, jest brak rzeczywistej realizacji norm konstytucyjnych. Konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia nie może być traktowane jako uprawnienie iluzoryczne, czy - jak wyobrażali sobie niektórzy - czysto "potencjalne"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta