Nie ma przywilejów w konkordacie
Nie ma przywilejów w konkordacie
KWESTIE AKTUALNE W ZWIĄZKU Z AKCESJĄ
Sprawa przywilejów Kościoła stała się aktualna w związku z przystąpieniem Polski do UE. Chodzi o zwolnienia z cła. Powołana została grupa ekspertów złożona z przedstawicieli rządu i episkopatu, która ma zająć się tą sprawą. Jak przedstawia się sytuacja Kościoła w dziedzinie podatków i ceł? Jakie są prawne podstawy podatkowych czy celnych przywilejów dla Kościoła?
W najważniejszym z aktów normujących relacje państwo - Kościół, czyli konkordacie ze Stolicą Apostolską, nie ma żadnych postanowień dotyczących tych kwestii. Przywileje dla Kościoła wynikają z ustawy z 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
IZABELA LEWANDOWSKA
W konkordacie między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską nie zawarto żadnych podatkowych czy celnych przywilejów dla Kościoła katolickiego. Wynikają one z ustawy z 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej . Mają je także inne kościoły i związki wyznaniowe. Niektóre zostały dodatkowo zapisane i uściślone w ustawach podatkowych, przede wszystkim tej od osób prawnych, obejmującej co do zasady także dochody kościelnych osób prawnych.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta