Harmonia cywilizacji jest możliwa
Harmonia cywilizacji jest możliwa
(C) BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Podczas niedawnego kongresu Europejskiej Partii Ludowej powiedział pan, że Turcja będzie dla Europy atutem, a nie ciężarem. Jak to należy rozumieć?
ABDULLAH GÜL: Wśród kandydatów do Unii Turcja, ze swą muzułmańską ludnością i szczególną rolą w świecie, jest krajem wyjątkowym. Społeczeństwo tureckie jest młode i dynamiczne, a rynek ogromny. Dlatego na naszej obecności Unia ze wszech miar skorzysta, zarówno ze strategicznego, jak i gospodarczego punktu widzenia. Turcja na pewno wzmocni Unię, bo to jest gra, w której każda ze stron wygrywa.
My chcemy też pokazać, że w kraju muzułmańskim może panować demokracja i dobrobyt. Mówi się o zderzeniu cywilizacji. Wspólnie z Unią możemy udowodnić, że możliwa jest także harmonia cywilizacji.
Zacytuję pana jeszcze raz: Europa to nie historia ani geografia - zauważył pan ostatnio - lecz sposób myślenia i podejście. Turcy uważają się za Europejczyków. Ale czy mimo wszystko nie czuliby się obco w Unii, o której mówi się, że jest klubem chrześcijan?
Europę cechuje pluralizm, także opinii. Niektórzy rzeczywiście twierdzą, że Europa jest klubem chrześcijan. Ale wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta