Układy republikańskie nigdy nie były ratyfikowane
Układy republikańskie nigdy nie były ratyfikowane
STANISŁAW GEBETHNER
Nie można skarżyć się na bezczynność ministra spraw zagranicznych, jeśli nie zrobił czegoś, czego robić nie musiał.
W języku potocznym ratyfikacja to wszelkie formy akceptacji określonej decyzji, uchwały czy umowy. Takie kolokwialne określenie odbiega od prawniczego rozumienia tego pojęcia, zwłaszcza gdy w prawie konstytucyjnym zaczęto rozróżniać umowy międzynarodowe podlegające ratyfikacji i umowy międzynarodowe podlegające jedynie zatwierdzeniu przez rząd, bądź umowy zawierane z mocą obowiązywania od dnia ich podpisania.
W prawnym rozumieniu istotą ratyfikacji umowy międzynarodowej jest potwierdzenie przez głowę państwa występującą w jego imieniu słuszności przepisów umowy i przyjęcie przez to państwo zobowiązania jej wykonania. Zostaje to wyrażone na piśmie w treści dokumentu ratyfikacyjnego.
W komentowanych uzasadnieniach wyroków (patrz: dwa poprzednie teksty tego samego autora, będące całością - dopisek redakcji) NSA odwołuje się do kolokwialnego rozumienia ratyfikacji, ignorując różnice między pojęciami prawnymi: ratyfikacja umowy międzynarodowej, zatwierdzenie umowy międzynarodowej i zawarcie umowy międzynarodowej.
To tylko polityczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta