Elastyczność zatrudnienia nie może oznaczać pozbawiania praw
Elastyczność zatrudnienia nie może oznaczać pozbawiania praw
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Od 1 stycznia tego roku obowiązują nowe regulacje kodeksu pracy. Jak je pan minister ocenia? Wydaje się, że jeszcze nie wszyscy zdążyli przyzwyczaić się do zmienionych zasad, zwłaszcza dotyczących czasu pracy.
KRZYSZTOF PATER: Myślę, że ostatnia nowelizacja jest niekontrowersyjna. Przepisy są korzystne dla pracowników. Z punktu widzenia pracodawców regulacja porządkuje liczenie czasu pracy i urlopów. Pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników w ośmiogodzinnym czasie pracy, będą postępować jak do tej pory. Przy niestandardowym czasie pracy opierano się na normach zwyczajowych, a postanowienia regulaminów często były sprzeczne z prawem. W takim przypadku przedsiębiorcy muszą spojrzeć na przepisy jak na precyzyjną instrukcję do konkretnego zastosowania. Jeśli więc teraz niektórzy się zastanawiają, jak liczyć czas pracy, to pytam, jak liczyli go do tej pory.
Może wywoływać kontrowersje zakaz dyskryminacji. Jak ukształtuje się orzecznictwo - zobaczymy. Te regulacje są przeniesieniem dyrektywy, a zatem ich wprowadzenie do kodeksu pracy jest poza dyskusją. Życie pokazuje, że tylko teoretycznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta