Bohaterowie z drugiej zwrotki
Bohaterowie z drugiej zwrotki
Wanda Wasilewska i Zygmunt Berling (pierwszy z lewej) wśród żołnierzy 1. Dywizji im. Kościuszki, Sielce, 1944 r.
(C) PAP/CAF
PAWEŁ RESZKA
Rybnoje, niewielkie miasteczko po drodze z Moskwy do Riazania. Tu każde dziecko zna Tadeusza Kościuszkę. Prawie każde - innych słynnych Polaków: Wojciecha Jaruzelskiego, który kończył szkołę wojskową w tej okolicy i Wandę Wasilewską, wspaniałą polską pisarkę.
Szczególnie zimą życie na rosyjskiej prowincji bywa nudne. Drogi zawiane śniegiem, rzeki skute lodem. Ludzie snują się sennie, jakby bez celu. Popracują jak jest praca, coś kupią, coś sprzedadzą. Mężczyźni spotykają się na rogu, bo "na mrozie wódka dobrze wchodzi". Potem do domu. Telewizja, sąsiedzi, nuda.
19-tysięczne Rybnoje, stolica rejonu rybnowskiego, nie wyłamuje się z tego stereotypu. Okolica typowo rolnicza. 21 byłych kołchozów i sowchozów zostało sprywatyzowanych. W efekcie dziesięć z nich przynosi dochody, pozostałe zaś przędą na państwowych dotacjach. Z lat rolniczej świetności w rejonie pozostały dwa instytuty naukowe: pszczelarski i zajmujący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta