Prawo prasowe do renowacji
Prawo prasowe do renowacji
STANISŁAW PODEMSKI
Spór o zakres tajemnicy państwowej między władzą a prasą każe powrócić do kwestii zarzuconej dawno nowelizacji prawa prasowego. Gdy władza pragnie stworzyć rozciągliwy przepis, jej adwersarze wotują za precyzją wyłączającą dowolność interpretacji.
Obecne prawo prasowe obowiązuje od dwudziestu lat. Pora wymienić ten produkt stanu wojennego, wprawdzie parokrotnie zmieniany, ale w swej istocie dotąd nienaruszony. Nowej ustawy prasowej chciała AWS i zapowiedziała ją już na początku sejmowej kadencji, ale nie zrobiła niczego. Partie rządzące obecnie nie zachowują nawet pozorów zainteresowania, niczego nie deklarują i niczego nie czynią w tej sprawie. Obowiązuje więc nadal prawo pełne restrykcyjnych ograniczeń, sankcji karnych i utrudnień. Przykłady dowodzą, że to gęsta sieć, w którą wpadają redaktor naczelny, reporter, komentator.
Kilkanaście paragrafów
Zaniedba dziennikarz uprzedzić swego rozmówcę o prawie do autoryzacji wypowiedzi, czeka go grzywna. Sprostowanie czytelnika czy władzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta