Nie podjęta rękawica Stalina
Niepodjęta rękawica Stalina
Brytyjczycy i Amerykanie nie potrzebowali klęski powstania, by pogodzić się z przynależnością Polski do "strefy wpływów Rosji". Na zdjęciu: Stalin, Roosevelt i Churchill na konferencji w Teheranie, listopad 1943.
WŁODZIMIERZ BORODZIEJ
Norman Davies znów zrobił Polakom prezent. Nikt inny nie uczynił tak wiele jak on, by przybliżyć czytelnikowi zachodniemu historię Polski. "Bitwa o Warszawę" opowiada o "nierównej przyjaźni" Polski i Wielkiej Brytanii w latach wojny i o stopniowym wchłanianiu Pierwszego Sojusznika przez Wielkiego Sojusznika Londynu ze Wschodu.
Kiedy Norman Davies pisał przed prawie ćwierćwieczem "Boże igrzysko", poświęcił powstaniu warszawskiemu 5 z 725 stron, na których przedstawiał historię Polski w XIX i XX wieku. Kiedy w połowie lat dziewięćdziesiątych zestawiał we wstępie do "Europy" różne definicje Starego Kontynentu, nieoczekiwanie zwrócił uwagę na "aliancki schemat historii", który "wyłonił się w sposób naturalny z polityki i sympatii okresów obu wojen światowych i nigdy nie doczekał się świadomych czy precyzyjnych sformułowań (...) niemniej w pół wieku po zakończeniu drugiej wojny światowej wciąż jeszcze pozostawał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta