Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznes eksportowy

14 lutego 2004 | Publicystyka, Opinie | GW

MOIM ZDANIEM

Biznes eksportowy

Z eksportem przez wiele lat jakoś nam nie wychodziło. Obliczono, że w końcu okresu międzywojennego relacja wartości eksportu do ówczesnego dochodu narodowego wynosiła zaledwie 6,6 proc. Nie bardzo było czym i z kim handlować.

Węgiel, drewno i wieprzowina w różnych postaciach stanowiły wówczas prawie połowę wywozu. Artykuły "w stanie wysoko posuniętej obróbki", jak wtedy mówiono, stanowiły tylko około 15 proc. eksportu, przy czym maszyny, urządzenia i środki transportu dawały jedynie nieco ponad 1 proc. wpływów. Stosunki polityczne hamowały eksport do Niemiec, a wywóz do Rosji sprowadziły niemal do zera. Szukaliśmy szczęścia na trudnych rynkach - angielskim, szwedzkim lub amerykańskim. Świat był jednak w innym stadium rozwoju, skoro nieduży polski eksport (224 mln dolarów) i tak stanowił 0,99 proc. światowego.

Powojenne czasy - odbudowa, a potem kolejne zrywy na rzecz forsownej industrializacji, realizowane w zupełnie innym środowisku geopolitycznym - gruntownie zmieniły dane o eksporcie i ich wymowę. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3152

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament