Świat bez oszczędności
Świat bez oszczędności
Świadczenie socjalne i opieka zdrowotna to dla całego świata najważniejsze dziś kwestie ekonomiczne. Jest tak dlatego, że rośnie relacja między liczbą osób starszych i liczbą ludzi w wieku aktywności zawodowej. Według Population Resource Center, do 2050 roku w najbardziej rozwiniętych regionach świata wartość tego wskaźnika podwoi się, a na obszarach mniej rozwiniętych wzrośnie trzykrotnie. Zwiększający się szybko w nadchodzących dekadach liczba starych ludzi będzie oznaczać presję na rządy, żeby znalazły pieniądze na opłacenie ich potrzeb. Mogą to zrobić za pomocą opodatkowania osób młodych.
To stwierdzenie nie jest nowością. Ale w tym właśnie rzecz: choć obecnie zwraca się tyle uwagi na zagrażający nam "kryzys starości", to większości zamożnych krajów gospodarstwa domowe oszczędzają relatywnie coraz mniej. Dlaczego ludzie nie odkładają teraz więcej na przyszłą emeryturę? Dlaczego postępują wręcz odwrotnie i oszczędzają coraz mniej?
Jak wynika z ostatnich badań Organizacji Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju (OECD), w latach 1984 - 2001 w: Australii, Austrii, Belgii, Kanadzie, Finlandii, Włoszech, Japonii, Nowej Zelandii, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i w USA zmalała stopa oszczędności gospodarstw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta