Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Widmo końca drugiej republiki

21 marca 1995 | Świat | PL

Austriaków kłopoty z przeszłością

Widmo końca drugiej republiki

Paweł Lisicki z Wiednia

W tym roku Austriacy obchodzić będą trzy rocznice. 27 kwietnia 1945 r. proklamowano powstanie niezależnego rządu Karla Rennera, dwa tygodnie później (8 maja) upadła Trzecia Rzesza, a 10 lat potem (15 maja 1955 r. ) podpisany przez aliantów Traktat Państwowy umożliwił wycofanie z Austrii wojsk radzieckich i odbudowę demokratycznego państwa. Obecnie znaczenie każdej z tych rocznic budzi kontrowersje. Austriacy nie są zresztą w nastroju do świętowania. W prasie i w publicznych wystąpieniach coraz częściej pojawiają się obawy o trwałość drugiej republiki. Tych obaw nie rozpraszają deklaracje Joerga Haidera, przywódcy rosnącej w siłę prawicowo-populistycznej FPÖ (Wolnościowa Partia Austrii) , który głosi powstanie nowej, trzeciej republiki.

Nic tak dobrze nie ukazuje austriackich kłopotów z przeszłością -- atym samym polityczną teraźniejszością -- jak nieporozumienia wokół niedoszłej do skutku wizyty prezydenta Rosji Borysa Jelcyna w Wiedniu.

Cień Rosji

Jeszcze jesienią ubiegłego roku austriacki prezydent Thomas Klestil zaprosił na uroczystości 50. rocznicy powstania II republiki prezydenta USA Billa Clintona, królową Elżbietę II, prezydenta Francji Francois Mitterranda i właśnie Borysa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 434

Spis treści
Zamów abonament