Warunki Rosji
W Warszawie obserwujemy sytuację w Rosji z rosnącym niepokojem i uczuciem, że kraj ten oddala się od Polski. Paradoksalnie, im lepiej wyglądają odradzające się stosunki gospodarcze, tym bardziej można odczuć nacisk polityczny z tamtej strony. Czasami ma się wrażenie, że o to właśnie chodzi, aby nas ekonomicznie związać i politycznie szachować. Ten stan niepewności i niepokoju będzie pewnie narastał aż do chwili uzyskania pełnego członkostwa w NATO.
Warunki Rosji
Tadeusz Chabiera
Toczy się dyskusja o rozszerzeniu NATO. Pojawiają się różne sądy i opinie, niekiedy nawet sprzeczne ze sobą. Spróbujmy uporządkować nieco ostatnie doniesienia, tak żeby nie stracić rozeznania i nie upadać na duchu, bo nasze akcje mimo wszystko idą powoli w górę.
Wczesną jesienią ub. roku w Stanach Zjednoczonych zarysował się istotny przełom w podejściu do kwestii rozszerzenia NATO. Przedtem prawie całą uwagę poświęcano programowi "Partnerstwo dla pokoju". I chociaż nie oznaczało to bynajmniej rezygnacji z przyjęcia nowych członków do paktu, to jednak istniała obawa, że zabraknie woli politycznej na przekroczenie ram "PdP". Dlaczego sytuacja uległa korzystnej dla nas zmianie? Po pierwsze dlatego, że Zachód był coraz bardziej rozczarowany postawą Moskwy. Bezwzględny sprzeciw dla poszerzenia NATO, sposób wykorzystania konfliktu w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta