Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bóg nie w każdej konstytucji

21 marca 1995 | Kraj | NG MU KG

Po słowie biskupów polskich o ustawie zasadniczej

Bóg nie w każdej konstytucji

Biskupi zgromadzeni na ostatnim posiedzeniu Konferencji Plenarnej Episkopatu ogłosili postulat odwołania się w preambule przyszłej konstytucji do Boga, jako najwyższego autorytetu i gwaranta wszelkich ludzkich praw.

Postulaty opublikowane przez władze Kościoła w sobotę nie są ani zaskoczeniem, ani czymś nowym. O oparciu państwa na zasadach moralnych, prawnej ochronie życia od poczęcia, niedopuszczalności świeckiego modelu państwa biskupi polscy napisali w liście na temat konstytucji w październiku ubiegłego roku. Przedstawiciele duchowieństwa wypowiadali się na ten temat zresztą jeszcze wcześniej i to dość jednoznacznie. Nie pozostawili wątpliwości, że "podstawę konstytucji powinny stanowić trwałe wartości moralne zakorzenione w historii i tradycji narodu w większości wierzącego i od dziesięciu wieków żyjącego Ewangelią".

Imię boże w historii Polski

Uchwalona przez Sejm Wielki konstytucja 1791 roku, zwana popularnie Konstytucją 3 maja, rozpoczyna się od inwokacji do "Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego". 130 lat później twórcy konstytucji marcowej z 1921 r. sięgnęli do tego wzorca, inaugurując ją wezwaniem: "W imię Boga Wszechmogącego".

W konstytucji kwietniowej 1935 roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 434

Spis treści
Zamów abonament