Koszerna pizza z ulicy Rosiers
Koszerna pizza z ulicy Rosiers
Dla młodych odkrycie, dla starszych - wspomnienie
(C) EAST NEWS
Dzielnica Marais
ELŻBIETA SAWICKA
W ciągu stuleci mieszkali tu królowie, arystokraci, rzemieślnicy i "francs bourgeois" - wolni mieszczanie, jak ironicznie nazywano paryski plebs niepłacący podatków. Swoje siedziby mieli tu templariusze i zakony żebracze. Osiedlali się w Marais Żydzi z Europy Wschodniej i krajów Maghrebu.
Dzielnica Le Marais rozciąga się między Ratuszem - Hôtel de Ville, a placem Bastylii, na północy jej zachodnią granicę wytycza plac de la République, na południu - Sekwana.
126 bezcennych hektarów
Marais znaczy tyle co "bagno", "błoto". Jeszcze w XIII wieku po wiosennych wylewach Sekwany tworzyły się w tym miejscu trzęsawiska i podmokłe łąki. Główną ulicą dzielnicy jest Saint-Antoine, przedłużenie rue de Rivoli. Paryżanie przychodzą tu na zakupy do znakomitych sklepów spożywczych. Turyści z planem w ręku szukają najczęściej Muzeum Picassa, Muzeum Historii Paryża, domu Wiktora Hugo, placu Wogezów i żydowskiej ulicy Rosiers.
Marais to największa w Paryżu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta