Jedna stawka, większe obciążenia
Jedna stawka, większe obciążenia
Przedstawiane ostatnio propozycje ujednolicenia stawki VAT powodują, że warto zainteresować wpływem tego posunięcia na obciążenia budżetów domowych podatkami pośrednimi. Najogólniej mówiąc, będzie on zależny od poziomu zamożności gospodarstw domowych i bardziej dotknie te uboższe.
Przy szacunkach tego wpływu przydatna może się okazać ocena skutków trwającego od 1994 roku upowszechniania podstawowej stawki VAT (22 proc.). Proces ten miał dotychczas jeden kierunek - stawki szły w górę. Instytut Finansów Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie od 1994 r. prowadzi badania łącznych obciążeń podatkowych przychodów brutto gospodarstw domowych. Ich podstawę stanowią materiały GUS z badań budżetów gospodarstw domowych. Badaniem były objęte gospodarstwa pracowników oraz emerytów i rencistów klasyfikowane według kryterium dominującego dochodu, a od 1997 r. także gospodarstwa ogółem.
Skutki zmian stawek VAT dla kształtowania się struktury obciążeń podatkowych gospodarstw domowych oraz ich poziomu - przeciętnie i w zależności od zamożności - chcemy przedstawić na przykładzie gospodarstw domowych pracowników.
Przeciętny udział podatków pośrednich w obciążeniach gospodarstw domowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta