Śp. sekularyzacja?
Śp. sekularyzacja?
Na naszych oczach upada wiara w nieuchronność i nieodwracalność sekularyzacji. Ci, którzy przewidywali zmierzch religii, mniej czy bardziej chętnie godzą się z tym, że wiara w Boga jest nieodzownym elementem ludzkiej kondycji.
Kryzys chrześcijaństwa w Europie jest bezdyskusyjnym faktem. Do niedawna wydawało się niemal oczywiste, że stan Kościołów chrześcijańskich na naszym kontynencie można opisywać za pomocą jednej wygodnej formuły: "pustoszejące świątynie". Każdy publicysta potrafił w kilku zgrabnych zdaniach wyrazić załamywanie się wiary i praktyk religijnych w krajach będących niegdyś kolebką europejskiego chrześcijaństwa. Ostatnio ten prosty obraz zaczął się jednak komplikować.
Odbywający się w tych dniach w Gnieźnie, organizowany przez Forum Świętego Wojciecha, kongres ruchów i stowarzyszeń chrześcijańskich Europa Ducha, ma (według organizatorów) pokazać, że nasz kontynent "nie jest zlaicyzowaną pustynią, lecz miejscem wciąż żywej inspiracji duchowej". Czy takie przekonanie ma uzasadnienie w rzeczywistości, czy też jest jedynie pobożnym (notabene) życzeniem?
Bóg powraca
W 1966 roku amerykański tygodnik "Time" wielkimi czerwonymi literami na czarnym tle pytał na okładce: "Czy Bóg...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta