Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosja i Niemcy już nam nie grożą

12 marca 2004 | Publicystyka, Opinie | JP
źródło: Nieznane

Rozmowa z profesorem Bronisławem Geremkiem, byłym ministrem spraw zagranicznych

Rosja i Niemcy już nam nie grożą

Fot. Anna Brzezińska

To pan pięć lat temu podpisywał w imieniu Polski traktat waszyngtoński. Kiedy uwierzył pan, że nasz kraj może stać się członkiem NATO?

Bronisław Geremek: Niepewność trwała bardzo długo. Przez długi czas w amerykańskim Senacie nie było większości wspierającej polskie aspiracje. Decydujący wpływ na to miał przewodniczący komisji spraw zagranicznych, konserwatywny senator Jesse Helms, który uważał, że rozszerzenie osłabi sojusz. Jeszcze w 1998 roku sytuacja przypominała tę sprzed kilkudziesięciu laty, gdy Woodrow Wilson przywiózł decyzję o powstaniu Ligi Narodów, a komisja spraw zagranicznych - i za nią Senat USA - przekreśliły rezultaty rokowań wersalskich.

Na szczęście wielu Amerykanów, Francuzów, Niemców przez długie miesiące wspierało polskie starania na rzecz wejścia do NATO.

W to, że Polska znajdzie się w strukturach sojuszu, uwierzyłem po pomyślnym głosowaniu w Senacie Stanów Zjednoczonych. 11 marca 1999 roku zyskałem zaś pewność, że Polska otrzymała gwarancje międzynarodowe swojej niepodległości, jakich nie miała nigdy w historii. Gdy podpisywałem traktat waszyngtoński i patrzyłem na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3175

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament