Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawód nie całkiem wolny

12 marca 2004 | Prawo | LB

Notariat Państwo powierzyło notariuszom zadania publiczne z obszaru bezpieczeństwa obrotu prawnego

Zawód nie całkiem wolny

LECH BORZEMSKI

Korporacje prawnicze nie mają ostatnio dobrej prasy. Niestety, poziom dyskusji dowodzi nieznajomości istoty działalności poszczególnych zawodów oraz ich usytuowania w systemie organów ochrony prawnej. Widać to szczególnie na przykładzie notariatu, który wrzuca się do jednego worka z innymi profesjami prawniczymi. Nic bardziej błędnego.

Ustawa z 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (dalej: upn; wszystkie przytaczane tu przepisy pochodzą z tej ustawy) przywróciła funkcjonowanie wolnego notariatu. Od tego momentu najczęściej powielanym błędem jest utożsamianie pracy notariusza ze świadczeniem usług prawniczych. Nie uniknęli tego błędu także twórcy projektów ustaw zmierzających do tzw. otwarcia korporacji prawniczych i zwiększenia dostępu do niektórych z tych zawodów. Pojawiające się ostatnio komentarze dotyczące konkretnych przepisów, na podstawie których funkcjonuje notariat (np. miejsce sporządzenia czynności notarialnych), również dowodzą, że ich autorzy nie do końca zgłębili cel, dla którego takie ustawowe rozwiązania obowiązują.

Ograniczenia niespotykane gdzie indziej

Wprowadzenie wolnego notariatu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3175

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament