Prawdziwy ból, fałszywe lekarstwo
Prawdziwy ból, fałszywe lekarstwo
PIOTR KOśCIELNIAK
Samo przekonanie, że bierzemy środek przeciwbólowy, wystarczy, aby rzeczywiście odczuwać mniejszy ból - twierdzą amerykańscy naukowcy. W innym doświadczeniu udowodniono istnienie współodczuwania bólu przez bliskie sobie osoby.
- W naszych badaniach pokazaliśmy, że kiedy występuje efekt placebo, coś rzeczywiście dzieje się w mózgu, co redukuje odczuwanie bólu - oświadczył dr Kenneth Casey, neurolog z Uniwersytetu Michigan. W doświadczeniach uczestniczył również zespół specjalistów z Uniwersytetu Princeton. Opisywał je magazyn "Science".
Znieczulenie na niby
Do eksperymentów wykorzystano badanie kontrolujące przepływ krwi, a tym samym aktywność niektórych obszarów mózgu - tzw. funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI). Naukowcy traktowali ochotników, badanych na bieżąco rezonansem, nieszkodliwymi, lecz bolesnymi impulsami elektrycznymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta