Urzędnicza wola
Urzędnicza wola
RYS. RAFAŁ PIEKARSKI
AGNIESZKA STEFAŃSKA
Sąsiad może postawić w obrębie działki obiekt "tymczasowy" na wiele lat. Może też uzyskać pozwolenie na użytkowanie budynku znacznie odbiegającego od zatwierdzonego projektu. Natomiast plomba budowlana może okazać się wielkim biurowcem. Na to pozwala nowe prawo budowlane. Dlatego trzeba je zmienić - apeluje w swoim raporcie Transparency International.
W piątek odbyło się trzecie czytanie projektu nowelizacji prawa budowlanego. Teraz trafi on do Senatu, który będzie mógł zmienić ustawę.
Członkowie tej organizacji, opierając się na badaniach spraw, które zgłaszały do nich prywatne osoby, twierdzą, że ostatnie zmiany w prawie budowlanym (które weszły w życie 11 lipca 2003 roku), są niekorzystne dla przysłowiowego Kowalskiego. Dają za to wielkie możliwości dużym inwestorom oraz nieuczciwym urzędnikom.
Wedle uznania
Przepisy uznane przez Transparency International za korupcjogenne najczęściej zostawiają urzędnikom wydającym pozwolenia na budowę duży margines uznaniowości lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta