Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Vademecum Rzeczpospolitej: Kto podlega ustawie; Dostosowywanie polskiego prawa do norm UE; Terminy po nowemu; Kiedy można się odwołać

15 marca 2004 | Vademecum Rzeczpospolitej | GW
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

p.c3 {font-weight: bold} div.c2 {text-align: right} div.c1 {font-weight: bold}

Kto podlega ustawie Spis treści GRZEGORZ WICIK

FOT. PIOTR KOWALCZYK

PIOTR WIŚNIEWSKI

 

Nowa ustawa zmienia katalog podmiotów, które są zobowiązane do jej stosowania. Dokładne ustalenie, kto podlega, a kto nie podlega ustawie, nie zawsze będzie proste.

Sposób określenia podmiotówâ które będą stosowały prawo zamówień publicznych wynika z konieczności dostosowania prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej. Przede wszystkim dotyczy to zupełnie innego ujęcia zamawiającegoâ poprzez odejście od instytucjonalnego jego wskazaniaâ na rzecz elastycznej formuły określającej omawiane podmioty. Mowa w tym miejscu w szczególności o tzw. podmiocie prawa publicznegoâ opisanym zarówno przez dyrektywy unijneâ jak i prawo zamówień publicznychâ za pomocą niedookreślonych sformułowań.

Taka regulacja z jednej strony zapewni nowej ustawie pełną zgodność z prawem UE, z drugiej jednak, spędzi sen z powiek wielu zamawiającym. Ustalenie bowiemâ czy dany podmiot jest obowiązany do stosowania ustawyâ a co za tym idzie, narażony na sankcje z niej wynikająceâ nie jest proste. Ostatecznie sięgać trzeba będzie do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Dlaczego takie ujęcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3177

Spis treści
Zamów abonament