W obronie człowieka
W obronie człowieka
(c) ANDRZEJ WIKTOR
Francis Fukuyama, profesor filozofii politycznej i politologii na Uniwersytecie George'a Masona w Waszyngtonie. Sławę zdobył artykułem opublikowanym na wiosnę 1989 roku "Koniec historii", w którym ogłosił załamanie się komunizmu i triumf idei liberalnej demokracji. Swoje tezy rozbudował w wydanej trzy lata później książce "Koniec historii i ostatni człowiek". W kolejnej książce "Zaufanie. Kapitał społeczny a droga do dobrobytu" (1995) dokonał analizy kulturowych uwarunkowań gospodarki rynkowej. "Wielki wstrząs. Natura ludzka a odbudowa porządku społecznego" interpretuje zanik wartości społecznych i ich odbudowę w systemie liberalnym. Jego ostatnią książką jest wydany w 2002 roku "Koniec człowieka. Konsekwencje rewolucji biotechnologicznej".
Rz: W swojej ostatniej książce "Koniec człowieka" uznaje pan obecne czasy za moment przełomowy dla historii gatunku ludzkiego. Na czym opiera pan swoje wnioski?
FRANCIS FUKUYAMA: Uważam, że wchodzimy w epokę, w której biotechnologia będzie miała możliwości zmiany cech ludzkiego gatunku. Co prawda jeszcze się to nie dokonało, ale perspektywy tego procesu możemy spróbować określić, obserwując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta