Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwiązanie spółki na życzenie

23 marca 2004 | Dobra firma | PW

FIRMA W SĄDZIE

Kto i kiedy może wnieść pozew

Rozwiązanie spółki na życzenie

Rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która nie podniosła kapitału do minimalnej, wymaganej przez kodeks spółek handlowych wysokości, nie musi następować z inicjatywy sądu. Mogą go zażądać również osoby ze spółką związane.

Mimo kilku artykułów, jakie poświęciliśmy obowiązkowemu podwyższeniu kapitału zakładowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych (ostatnio w DOBREJ FIRMIE z 20 stycznia br.) , czytelnicy wciąż pytają o szczegóły całej procedury. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytania, kto i dlaczego może zażądać rozwiązania spółki przez sąd.

- Czy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadacz 50 proc. jej udziałów, może - na podstawie art. 623 § 3 kodeksu spółek handlowych - jako osoba mająca interes prawny złożyć skutecznie wniosek do sądu rejestrowego o wydanie postanowienia o rozwiązaniu spółki? Czy wystarczającym uzasadnieniem dla takiego wniosku jest spełnienie jednej, czy też wszystkich z wymienionych okoliczności: niedostosowanie umowy spółki do przepisów kodeksu (art. 623 § 1 k.s.h.), w tym brak podwyższenia kapitału zakładowego (art. 624 § 1 k.s.h.), brak przerejestrowania spółki do Krajowego Rejestru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3184

Spis treści
Zamów abonament