Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szejk Ahmed Jassin, Ariel Szaron

23 marca 2004 | Konflikt na Bliskim Wschodzie | AB
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

  • Szejk Ahmed Jassin
  • Ariel Szaron

Szejk Ahmed Jassin

Największy autorytet czy mózg całego zła

(C) REUTERS

Był założycielem i głównym duchowym przywódcą najsilniejszej z radykalnych organizacji palestyńskich. Konsekwentnie odmawiał nawiązania jakiegokolwiek dialogu z Izraelem. Uważał, że zaakceptowanie zawieszenia broni byłoby jednoznaczne z poddaniem się. Cele, jakie Jassin stawiał swojemu ugrupowaniu, były proste i jasno określone: "Nasza ziemia należy do nas, obcy muszą ją opuścić".

Urodził się w 1938 roku w Palestynie. Jako 12-latek miał wypadek na boisku piłkarskim. Chłopcu sparaliżowało nogi. Od tamtego czasu poruszał się na wózku. To był przełomowy moment, także w duchowym życiu młodego Jassina. Rozpoczął wtedy nauki w szkole koranicznej w Gazie. Na studia pojechał do Egiptu. Właśnie tam zaczął działalność polityczną. Na kairskim uniwersytecie al-Azhar narodził się fundamentalistyczny ruch Muzułmańscy Bracia. Jassin był jego aktywistą. To właśnie w Kairze nabrał przekonania, że Palestyna to święta ziemia Arabów i żaden arabski przywódca nie ma prawa oddać niewiernym choćby małej jej części.

W latach 70. Jassin założył w Gazie organizację Mudżama al-Islami. Ponoć Izrael,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3184

Spis treści
Zamów abonament