Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konstytucja po przejściach

23 marca 2004 | Publicystyka, Opinie | WS

Traktat konstytucyjny ma przede wszystkim zdobyć dla Unii Europejskiej poparcie jej obywateli

Konstytucja po przejściach

Fiasko dotychczasowych prac nad konstytucją europejską nie oznacza, że temat zszedł całkowicie z porządku dziennego. Tekst składający się z 350 artykułów, 5 protokołów i 3 deklaracji przepadł z powodu niemożności porozumienia się co do jednego przepisu, dotyczącego głosowania w organie, w którym i tak do głosowań dochodzi rzadko, a decyzje zapadają z reguły jednogłośnie. Prawdopodobnie w ciągu tego roku dojdzie do kompromisu i projekt przygotowany przez Konwent w ubiegłym roku zostanie w zmodyfikowanej wersji zaakceptowany przez rządy państw członkowskich.

Dla Polski problem konstytucji ma znaczenie specjalne - nasze weto wobec projektu obarcza nasz debiut w Unii. Wprawdzie za fiasko w Brukseli w grudniu ubiegłego roku odpowiedzialność ponoszą także inne kraje, które schowały się za plecami Polski i Hiszpanii, choć od początku miały letni stosunek do projektu konstytucji (na przykład Wielka Brytania, której nie podobało się rozszerzenie zasady głosowania większością kwalifikowaną). Jednak to właśnie Polska i Hiszpania wzięły na siebie odium "hamulcowych". Teraz po zamachu w Madrycie na placu boju pozostała tylko Polska.

By zrozumieć znaczenie dzisiejszej presji na rzecz zatwierdzenia konstytucji, należy sięgnąć do źródeł, czyli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3184

Spis treści
Zamów abonament