Jaki skład, taki proces
Jaki skład, taki proces
Prokuratora popierają częściej obywatele pochodzenia nordycko-germańskiego, mężczyźni, obronie natomiast bardziej przychylni są przedstawiciele mniejszości etnicznych i rasowych. Na zdjęciu filmowa ława przysięgłych, w środku John Cusack
(C) CINEPIX
Specyfiką sądownictwa amerykańskiego (anglosaskiego) są procesy z udziałem ławy przysięgłych (jury). Przywilejem Amerykanina jest to, że może żądać rozpatrzenia sprawy przez współobywateli, czyli przez ławę.
Większość spraw jednak odbywa się bez ławy. Takie procesy rzadko trafiają na ekrany, nie ma w nich bowiem nic nadzwyczajnego, a z pewnością nie ma całego tego teatralnego entourage'u właściwego dla sądów przysięgłych.
Dwunastu sprawiedliwych
Ławy liczą od 6 do 12 członków. W niektórych stanach (USA to kraj federalny, stany mają znaczną autonomię) głosuje się większością, w innych jednomyślnie. Od wyroku ławy służy odwołanie, ale trzeba pamiętać o autorytecie i tradycji sięgającej jeszcze czasów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta